Kontakt

 

STIFTELSEN ROTARYS UNGDOMSUTBYTE

Org. nr: 802004-6457
Varuvägen 9
125 30 Älvsjö-Stockholm

08-644 74 10
info@rotarystudent.se

Kontoret svarar på allmänna frågor om våra utbytesprogram, skickar nödvändiga information till sökande och sköter kontakter med försäkringsbolag, resebyrå etc. Respektera våra telefontider, måndag-fredag kl 09.00-17.00.


ADMINISTRATÖR

Junko Högberg
08-644 74 10 / 08-644 74 32
junko.hogberg@rotarystudent.se


ADMINISTRATÖR

Lars Karlsson  
08-644 74 39
lars.karlsson@rotarystudent.se

FRÅGOR/BESTÄLLNING


 
 

Kontaktuppgifter till Distriktsordförande

Distriktsordföranden ser till att alla sökande blir intervjuade och att de som blir antagna tilldelas en sponsorklubb. Distriktsordföranden ordnar även informationsträffar för alla sökande, introduktionskurser för alla inkommande ungdomar, och ordnar aktiviteter för utbytesstudenter under deras år i Sverige.

 

ORDFÖRANDE FÖR STIFTELSEN
ROTARYS UNGDOMSUTBYTE

Olof Frisk
072-5083101 / 08-644 74 37
olof.frisk@rotarystudent.se

DISTRIKT 2320

Roger Arespång
Paprikavägen 14
961 47 Boden
070-891 23 10
rogare67@gmail.com

DISTRIKT 2330

Margareta Troive-Hallström
Åkerövägen 39
793 33 Leksand
070-738 72 69
margareta.troive.hallstrom@gmail.com

DISTRIKT 2340

Magnus Wallin
Kungsängsg. 19 B
722 10 Västerås
070-915 45 75
mwn@kmsegno.se

DISTRIKT 2350

Anders Eriksson
Sjöhagasvägen 19
761 73 Norrtälje
073-391 99 40
anders.b.eriksson@gmail.com

DISTRIKT 2360

Eva Persson
Trastvägen 2
441 40 Alingsås
0767-68 34 13
eva-persson@telia.com

DISTRIKT 2370

Tommy Lekenmyr
Angelvägen 24
148 35 Ösmo
070-994 39 09
rotary.lekenmyr@gmail.com

DISTRIKT 2380

Kicki Falk
Ågatan 47
334 32 Anderstorp
070-572 05 59
kickifalk58@gmail.com

DISTRIKT 2390

Astrid Avenberg Rosell
Hantverksg. 12
227 37 Lund
070-625 69 63
astrid.avenberg.rosell@gmail.com

DISTRIKT 2400

Bo Weiland
Falkenerarevägen 29
311 36 Falkenberg
070-55 88 275
bo.weiland@telia.com

DISTRIKT 2410

Agneta Dryselius
Klostergatan 45 A
582 23 Linköping
070-686 49 50
agneta.dryselius@gmail.com

 
 
 
 

Kontaktuppgifter till korrespondenter

Korrespondenter ansvarar för kommunikation med respektive land, placeringar och lämnar information till utbytesstudenter och föräldrar.

 

AUSTRALIEN & NYA ZEELAND

Ewa Michaelsson
073-066 17 07
ewa.michaelsson@gmail.com

EUROPA & AFRIKA

Astrid Löfdahl
073-509 04 07
rotary2380@gmail.com

ASIEN

Marianne Gustafsson
070-886 21 61
marianne.gustafsson@vgregion.se

LATINAMERIKA

Marie Abrahamsson
070-792 09 08
marie@abrahamsson.at

USA & KANADA

Magnus Wallin
070-915 45 75
mwn@kmsegno.se

 
 
 
 
 

Kontaktuppgifter gällande sommarutbyte

Har du några frågor angående Rotarys Sommarutbyte? Vi svarar så fort som möjligt.

 

HANDLÄGGARE

Gunilla Marklund
070-659 68 93
k.gun.mark@gmail.com

 
 
 
 

Kontaktuppgifter gällande läger

Har du några frågor angående Rotarys Läger? Vi svarar så fort som möjligt.

 

HANDLÄGGARE

Gunilla Marklund  
070-659 68 93
k.gun.mark@gmail.com

 
 
 
 

Kontaktuppgifter gällande Georgiastipendiet

Har du några frågor angående stipendiet? Vi svarar så fort som möjligt. För mer information finner du även på www.grsp.org.

 

KONTAKTPERSON

Janerik Lundquist
070-873 95 94
jel@ipe.liu.se